טכנולוגיה של אספרסו

המרכיבים החשובים ביותר לכוס הקפה המושלמת:
תערובת מוצלחת, טרייה, בטחינה מתאימה, במכונה מדהימה(לא כולן מדהימות אבל רובן לדעתי כן), בעמידה על חוקי האספרסו ובניצוחו של בריסטה מוכשר שייקח את ההרכב המנצח ויפיק ממנו את הנוזל הנכסף…
כבר שנים רבות – יותר מכמה עשורים, עולם המכונות משיג תוצאות נאמנות ברמת המכונות המקצועיות, ועם כמה עיגולי פינות אפילו במכונות הביתיות נרשמו הצלחות!
אבל חוק זה חוק ואם אנחנו רוצים לעמוד על המשמר ולמלא אחר כל הדרישות של לחץ , חום ואיזון אנו נדרשים לעלות למכונות של הגדולים. כאלו מכונות אספרסו שנראה בבית קפה.
במכונות מסוג זה נמצא בפנים דוד אחד גדול , או שנים גדול וקטן.
בעסק שמכבד את עצמו ואת לקוחותיו נמצא מכונות עם שמות כמו : La Marzocco,Slayer,Conti,CoffeeTech, La Spaziale ועוד. בכל אחת מאלו תמצאו דוד אחד גדול או אחד גדול ואחד קטן (טכנולוגיית השני דודים).
מעבר לכך לא חסר או נחסך בטכנולוגיה כלל.. אם בחיישנים , מאזנים , מודדים ומכוונים ברזים זיזים וכו’… אבל הרעיון הגדול… זה שמכתיב את הגודל או הנפח ובכך גם יכולות … נשאר בעינו. דוד/ים גדולים, עם כמה גופי חימום חשמליים אשר מתמלאים, מתחממים ויוצרים לחץ של קיטור בתשע אטמוספרות בכדי שאנחנו נוכל ללגום אספרסו.
והנה לפתע בשנה האחרונה ,  כיוון הרוח השתנה. פתאום יש ריח טוב באויר וזה בא מפה, מהשכונה!
מכונת קפה עם מיקרו דוד
את גיא, אני מכיר מהיותו איש התחזוקה שלי בערך מאז ומתמיד… או לפחות מהרגע שנכנסתי לתחום. טיפוס שיכול לתקן כל דבר שעובד על לחץ של קיטור ומים… עם חשמל בידיים.
במרוץ השנים ואני ושותפי נחשפנו לרעיון אחד או שניים של גיא והיום עומדת ועובדת מכונת הקפה שלו אצלנו במסעדה ויש בה חידוש בטכנולוגיה שעד היום לא היה.
אז מה ולמה?
בטכנולוגית מיקרו בויילר (דוד) החדשה, המחליפה את הדוד/ים הגדול/ים של כל המכונה במספר דודים קטנים,לכל ראש בנפרד.
דוד נפרד לכל ראש אספרסו
הדוד הממש קטן הזה מתחמם ומייצר את הלחץ הנדרש בתוך פחות מ 3דק (להבדיל ממכונת אספרסו מקצועית שמרגע ההדלקה ועד ליצירת לחץ לוקח לפחות חצי שעה).
את חימום הדוד שעד כה בוצע על ידי גוף חימום חשמלי (מן כף חשמלית כזו 🙂) החליפה מנורת הלוגן סטנדרטית.
נשמע כמו חלום? והלחץ? נשמר! והחשמל? נחסך! אם כן אז בואו נטעם...
-קפה נהדר, מעולה.... מושלם!
היתרונות אדירים: אפשר לשכוח מבעיות האבנית. אם בראש אחד יש תקלה האחרים מתפקדים לבד כל אחד לחלוטין. העוצמה נשמרת וכך גם הלחץ בעומס של עבודה בלי בעיה. חסכון בחשמל ובעלויות גופי חימום ותחזוקה נמוכים יחסית ובאופן כללי תחזוקה קלה יותר - להכניס גוף חימום חלופי במהירות ולחזור לעבודה!
כמו בעולם הנעליים או הרמקולים לעשות שינוי של ממש בטכנולוגיה לוקח זמן ולרוב מצריך רעיון חדש וקצת שונה מהקיים. זו רק ההתחלה, לפי שעה. המכונות העובדות בטכנולוגיה הזו כיום הן מכונות שהומרו לעבוד בטכנולוגיה החדשה. במכונות שייוצרו מראש עם טכנולוגיה של מיקרו בויילרים אולי נוכל לצפות גם לרעיונות ושינויים נוספים בעקבות המקום הרב שמתפנה בתכנון...
אולי מכונות מקצועיות קטנות יותר? זולות יותר? פחות נירוסטה. פחות כסף…זה בטוח!
ועכשיו כבר במבחן המציאות, מכונה כזו תוכלו למצוא בקפה שלומציון שבמתחם אמדוקס צומת רעננה – רחוב הפנינה 8. ובנוסף פזורות כמה וכמה בעוד בתי קפה בארץ בזכרון יעקב, חיפה, הוד השרון, רמת החייל וחיפה.
ואני? אני מפרגן!
נכתב ע"י: שלומי שחיבר

השאר תגובה

שימו לב, התגובה תעבור לבדיקה לפני הפירסום