דרגות קליית הקפה

הכל חשוב, ולהכל יש השפעה!
קפה טוב הוא לא רק עניין של טמפרטורה והקצפה נכונה של החלב, כדי להגיע לכוס הקפה המושלמת (ואני לא מדבר על הטעם – זה כבר עניין סובייקטיבי) יש לשים לב להרבה פרטים: זן הצמח, אופן הטיפול בפרי משלב הקטיף ועד שלב האריזה, טריות ואופן האחסנה של פולי הקפה ואז מגיע שלב הקלייה.
שלב הקלייה הוא בעצם השלב החשוב ביותר בתהליך מאחר ובלעדיו לא היינו יכולים להפיק את המשקה שאנחנו כל כך אוהבים – הקפה (ויסלחו לי אנשי הטרנד של הקפה הירוק – אולי נרחיב גם על זה בעתיד).
בתהליך הקלייה אנחנו לוקחים את חומר הגלם, פולי קפה ירוקים, ומעבירים אותם בחום. פולי הקפה צוברים את החום, מתנפחים ומוציאים מתוכם את שומני הפול, הסוכרים נשרפים וכך אנחנו מקבלים את פול הקפה כפי שאנחנו מכירים: חום, פריך וטעים.
ההשפעה של הקלייה על התוצאה הסופית היא קריטית. אנחנו נמדוד את אופן הקלייה לפי הגוון של הקפה, מחום בהיר וכמעט לא שמנוני ועד לחום כהה מאוד (לא שחור) ושמנוני. על מנת ליצר סקאלה שניתן יהיה למדוד, קבעו את הטמפרטורה ואת כמות הקפה שאתה קולים ותשחקו עם משך זמן הקלייה והיו קשובים לצלילים הבוקעים מתוך תוף הקפה, (פיצוח ראשון ושני). משחק נחמד שניתן לבצע כדי לבחון את השפעת הקלייה על הקפה הוא לקחת זן קפה מסוים ולקלות אותו בשלושה או ארבע אינטרוולים של זמן – ולאחר מכן לטעום את הקפה (כמובן יש להמתין 48 שעות בין הקלייה לשתייה).
טעמו של הקפה ישתנה לפי מידת הקלייה גם אם מדובר באותו זן בדיוק. והנה הכנתי לכם הסבר קצר על דרגות הקלייה:
קליה בהירה-
פול הקפה יהיו בצבע חום בהיר, כמעט ללא שומניות על פני השטח, טעמו יהיה דומה לטעם דגנים קלויים ובעל חומציות גבוה יחסית, גוף קל. כמויות הקפאין בקלייה כזו יהיו גבוהים יותר מאשר בקלייה כהה יותר. בתהליך בקלייה בהירה פולי הקפה בדרך כלל לא יגיעו לשלב הפיצוץ (פיצוח) השני. את דרגות הקלייה הבהירות מכנים: עירוני קל או חצי עירוני.
קליה בינונית-
המשכנו בקלייה מעבר לשלב הקלייה הבהירה וקיבלנו פולי קפה מעט יותר כהים עדיין לא מאוד שמנוניים וטעמי הדגנים הקלויים שהשתלטו קודם לכן על הפול מתחילים להתאזן ולתת לארומה של הפרי לקבל נוכחות. כמות הקפאין עדיין נוכחת. את הקלייה אנחנו נעצור במקרה זה מעט אחרי שהתחיל שלב הפיצוץ השני. את דרגת קליה זו מכנים עירוני.
קליה כהה-
הפסקנו את הקלייה במהלך שלב הפיצוץ השני וקיבלנו פולי קפה כהים יותר  עם התחלה של שמנוניות. נקבל משקה בעל גוף מלא וטעמי הפרי יקבלו ביטוי מלא ומאוזן יחד עם טעם עדין של הקלייה, ביטוי מלא של הארומה של הפול. קלייה כהה מכנים: עירוני מלא.
קליה כהה מאוד-
המשכנו מעבר לשלב הפיצוץ השני ועכשיו קיבלנו פולי קפה כהים על גבול השחור עם ברק שומני (אם תחלטו את הקפה עם מים חמים תוכלו לראות את השומן הזה צף על פני השטח). טעמי הפרי מתחילים להיטשטש ולהתחלף בטעמים של מרירות עשן וטעם שרוף. בשלב זה רמת הקופאין ירדה עוד יותר. קלייה כהה נכנה: עירוני מלא פלוס.

1 תגובה

  • תמיד מעניינים.
    מציע אולי לנסות ולקיים השתלמויות בקפה למתחילים.

    עוז

השאר תגובה

שימו לב, התגובה תעבור לבדיקה לפני הפירסום